Dergi Yazıları 

Ahmet Cemal Gürsoy

Gelecek Köprüsü Nasıl Çalışır?

Berna Kamacı Gürsoy

Geleceği Gerçekle Yazmak

Avni Onur Sevinç

Değişen Dünya İçindeki Anlayışlarımızın Beslenmesi ve İletişim

Hande Ersoy

Gelecek Köprüleri Nasıl Kurulur?

Berna Elkabeş

Gelecekteki İnsanlık Hedefimiz Ne?

Ahmet Cemal Gürsoy

Sakin ve Duru Bir Dünyayı Beklerken

Berna Kamacı Gürsoy

Hayat, Hareket, Ritimde Kendini Bulmak

Avni Onur Sevinç

Sorumluluk Üzerine Notlar

Hande Ersoy

Geleceği Yaratmak...
Psişik Süpürge

Berna Elkbeş

Haz Duygusunu Yenemezsek?

Ahmet Cemal Gürsoy

Zaman Ağardığında

Avni Onur Sevinç

Hayatı Yaşamak Üzerine

Esra Ersoy

Olanları Olmaya Bırakma Sanatı

Merve ay

Bırakmaya Güvenmek

Eda Eraydın

Karanlığın Çarkından Özgürleşmek

Heyecanı Kaybetmemek

H er ne yapıyorsak onu sürekli kılan içimizdeki heyecandır. Yaptığımız iş, hissettiğimiz duygu, aklımızdaki düşünce hangisi olursa olsun, içinde heyecanı barındırıyorsa, bu hali diğer her şeyden farklı bir yere koyarız. Rutinimizin dışında kalan deneyimler yaşattığı için bağ kurmaya başlarız. Bağı kurduğumuzda da küçük bir tohumun toprağa yayılıp, filizlenmesini izleriz. İçimizde heyecan varsa eğer, kişi,olay, eylem, duygu, düşünce bizi kendine doğru bir mıknatıs gibi çeker. Merkezimiz o olur. Bu yeni karşılaştığımız, uzun süredir bildiğimiz, bilip deneyimlemediğimiz bir şey olabilir. Nedenselliğinden öte içinde olduğumuz hal değerlidir.

O hal her nereye dokunuyorsa, o dokunuşları hissedebilmek, her bir dokunuş ile kapıların açılmasına izin vermek, kendi kendimizi keşfe çıkmaktır. Eğer heyecan varsa, bizde heyecanı yaratanın ne olduğunu tanımlamak kendimize dair farkındalıklar yaşamamızı sağlayabilir. “Beni heyecanlandıran şey ne?” “Heyecan ile yaptığım neler var?”   Sonra peşine düşmeli insan o heyecanın, şuurlu bir çaba ile içinde yer almalı. Rastgele, öylesine değil, gerçek anlamda attığı adımların farkında olarak. Çünkü çaba dikkati çağırır. Dikkatin olduğu yerde çaba yönlendirilir ve vazgeçmeden devam edilebilir.

Birlikte çıktığımız bir yolculukta çok sevdiğim oda arkadaşım, “Tutku ile yaptığımız şeyleri yazalım, sonra da üzerinde konuşuruz.” demişti. Bugün bu yazıyı yazarken aklıma o gün geldi. Tutku

ile yapılanlar aslında içinde heyecanı barındıran şeylerdi. “Bunları yazmanın nasıl bir faydası olabilir?”diye düşünebilirsiniz. İnanın ki oluyor.

 

Zihninizde yer alan milyonlarca düşünce küresinin içinden seçim yapmak gibi. İhtiyacınız olanı çağırmak için bir küçük hamle. Zihninizin kalabalığına doğru adlar ile sesleniliyormuşçasına öne çıkmalarına sebep olan bir hareket. Zihnin karmaşası, değişkenliği, sıçrayışları içinden minicik de olsa yol gösterici bir şey bulabilmektir. Bu soruları sorduğumuzda önümüze gelenleri gözlemleyip ona göre hareket etmek içimizde açılmayı bekleyen sandıklara ulaşmamızı sağlayabilir. Önemli olan, gelenler ne olursa olsun yargılamadan, korkmadan kabul edip, farkına varmak ve içimizde sindirmektir. Soruların cevapları ilk an’da benim için garip olmuştu. “Buradan nasıl bir sonuca varabilirim?” diye düşünüyordum. Sonra kağıda yazdıklarımı deneyimlerken, kendimi gözlemlemeye başladım. “ Bana bu hissiyatı veren ne idi?” Soruyu sorduğumuzda cevap da geliyor peşinden. Zamanla anlamaya anlamlandırmaya başladım. Aslında ne kadar da önemliymiş bunu ifade etmek diye düşündüm. Kağıda yazmak, dile getirmek, eylem ile göstermek hangi şekilde olursa olsun ifade etmekti önemli olan. Çünkü ifade ettikçe insan kökleniyordu. Kendimize özel olan her birimizin, yine kendimize özel ifadeleri bizi var ediyordu.

Heyecan içimizi hareketlendirir, kalbimizi hoplatır. Gerçekten içimizde yaşadığımız heyecan bizi hedefimizde tutar. Heyecan her an tetikleyici bir kalp atışı gibi yanı başımızda bizimle yürür. Heyecan inancı taşır, heyecan güveni çağırır. Heyecan kaybedilmezse, insan asla vazgeçmez, her ne olursa olsun, her şeye rağmen devam eder ve yolda olur…

Merve Ay

  • Wix Facebook page
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • Wix Twitter page
  • Google Places Social Icon

Adres: :Asmalı Mescit Mah, Asmalı Mescit Cd. No: 19 D: 3 34437 Beyoğlu/İstanbul

T: +90 (212) 245 22 26

T: +90 (212) 245 22 01

E: info@yukseksuur.com

© 2019 Yüksek Şuur Bilimleri Derneği 

Bu site içeriğinin tamamı için, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 15.Maddesi uyarınca içeriğin kısmen veya tamamen kullanılması halinde eser sahibinin ve sitenin ismen belirtilmesi yasal olarak zorunludur.