Dergi Yazıları 

Ahmet Cemal Gürsoy

Gelecek Köprüsü Nasıl Çalışır?

Berna Kamacı Gürsoy

Geleceği Gerçekle Yazmak

Avni Onur Sevinç

Değişen Dünya İçindeki Anlayışlarımızın Beslenmesi ve İletişim

Hande Ersoy

Gelecek Köprüleri Nasıl Kurulur?

Berna Elkabeş

Gelecekteki İnsanlık Hedefimiz Ne?

Ahmet Cemal Gürsoy

Sakin ve Duru Bir Dünyayı Beklerken

Berna Kamacı Gürsoy

Hayat, Hareket, Ritimde Kendini Bulmak

Avni Onur Sevinç

Sorumluluk Üzerine Notlar

Hande Ersoy

Geleceği Yaratmak...
Psişik Süpürge

Berna Elkbeş

Haz Duygusunu Yenemezsek?

Ahmet Cemal Gürsoy

Zaman Ağardığında

Avni Onur Sevinç

Hayatı Yaşamak Üzerine

Esra Ersoy

Olanları Olmaya Bırakma Sanatı

Merve ay

Bırakmaya Güvenmek

Eda Eraydın

Karanlığın Çarkından Özgürleşmek

Hande Ersoy

Kıymetli olanın ne olduğunu anlamak... | Psişik Süpürge

Ceylan Öztürk

İllüzyon ve Anda Kalmak

Hande Ersoy

Eski Defter

Psişik Süpürge - Tekrar Eden Döngüler

Geçen yazımızda, geçmişin ve geleceğin nasıl şu anın içinde mevcut olduğunu ve bu bilgiyi regresyonda nasıl kullandığımıza değinmiştik. Bu yazımızda “tekrar eden döngüler”in işleyişine göz atalım istedik.  Tekrar eden döngüler, hayat boyu benzer olaylarda, farklı kişilerle defalarca aynı partnerin karşımıza çıkmasıdır. Bu maddi meseleler, para kayıpları, sürekli borçlu olmak ya da sürekli başkalarının size borcu olması, elinde para tutamamak, defalarca dolandırılmak olabileceği gibi aileden şiddet görmek sonra eşten şiddet görmek de olabilir.. Kimi zaman duygusal konularda tekrarlara rastlarız. Sürekli aldatılmak veya terk edilmek, kandırılmak, küçük düşürülmek gibi bizde duygusal tetiklenmeler yaratan meseleler hayatımızda tekrar edebilir. Bunlara ek ek olarak, aldığımız pek çok karar olmasına rağmen, iş uygulamaya gelince hep aynı davranış kalıbını sergiliyor olabiliriz.

Örneğin kilo meselesi buna örnek verilebilir. Rejime başlamak kararı alınıp, sonra rejimin pek çok kere bırakılması ya da hayatınızdaki belli insanlara karşı belli bir davranış kalıbının tekrarlaması olabilir. Sürekli başkaları tarafından taciz edilmek, manevi şiddete maruz kalmak gibi örnekler çoğaltılabilir.

 

Tekrar eden kalıpların sebepleri pek çoktur. Bunların başında varlıksal bir dersin alınamamış olması yatar. Olayların karışımıza çıkışlarının sebebi de tam olarak budur. İzlenimlerin doğru yere düşmemesi. Evrensel yasalar gereği karşılaştığımız her şey sevgi ile yaratılmıştır ama bizler zarar gördüğümüz olaylar karşısında bunların içindeki sevgiyi göremeyiz. Olaylar bize bazen acı gelir. Öfke, nefret, kıskançlık gibi negatif duygular üretiriz. Bu çok doğaldır, öbür türlü olsa herkesin aydınlanmış olduğu bir ortamda izlenim üreteceğimiz, kıyas yapacağımız ortamlarımız olmazdı.

 

Olayları değiştiremeyiz ama onların bizde yarattıkları iz düşümlerini değiştirebiliriz demiştik. Gurdjieff ne demişti, “Varlık seviyeniz hayatınızı cezbeder.” Hayatımız boyunca karşımıza çıkan olaylara sadece bu yaşam düzleminden baktığımızda bazı şeyler anlamsız görünebilir. Oysa yaşamlar boyu diye tarif ettiğimiz varlıksal boyuttan bakınca hepsi tek bir bütünün parçasıdır.

 

Bir danışanım, sürekli başkalarına borç verdiğini ve kendisinin sürekli yokluk çektiğini anlatıyordu. Başkalarına verdiği paraları toplasa belki bir yıl çalışması gerekmeyecekti. Oysa ki o hep eline geçen paradan, ihtiyacı olanlara veriyor, yaptığı iş karşılığı ona ödenmesi gereken paralar gecikiyor gibi sebeplerle sürekli parasız kalıyor ve maddi sıkıntı çekiyordu. Anlaşılması çok zor değil mi? Çoğu kişi buna makul tedbirler alınabileceğini söyleyebilir, bu da mesele mi kolayca hallolur, denebilir. Oysa hiç de öyle değil. Hepimiz için hayatta çok kolay hallettiğimiz şeyler olduğu gibi, başkaları için kolay olmasına rağmen bizim zorlandığımız konular da vardır. Meseleye biraz daha geniş bir perspektiften bakarsak kendimizdeki aksaklıkları da o kadar net görebiliriz. Bu bakış açısı hepimizi daha şevketli ve merhametli yapar. Başkalarına bakıp “Aa, nasıl olur da bu kadar basit bir şeyi halledemez!” diyerek anlayış çıkartamadığımız her olay aslında bizim kendimizde başarısız bulduğumuz bir yanımıza karşı gösterdiğimiz katı tutumumuzdur. Bu anlamda başkalarının yaşadıkları sorunlara karşı gösterdiğimiz anlayış ve şefkat aslında kendimize karşı hoşgörümüzün de anahtarıdır.

 

Yukarıdaki tekrar eden döngü örneğimize dönecek olursak; meselenin aslı bir geçmiş yaşam hikayesine dayanmaktaydı. Başkasının parasını çalarak yeni bir yaşam kurmuş bir kişinin pişmanlık ve suçlulukla ölmesi sonucu varlığın yeniden parayı eline almak istememesi söz konusuydu. Siz bugün istediğiniz kadar paraya sahip olmayı isteyin, bunun için uğraşın, çabalayın ama varlıksal hikayenizde bununla ilgili dönüşmemiş bir izlenim, bitmemiş bir iş varsa ne yaparsanız yapın aksilikler peşinizi bırakmayabilir ta ki onunla çalışıp dönüştürene kadar. Varlıksal dönüşüm çalışmaları bu anlamda, bugünün ötesindeki bağlantılarla çalıştıkları için çok hızlı sonuç alınan çalışmalardır. Belli yöntemlerle nokta atışı yapar ve döngünün ilk oluştuğu an’a bağlantı yaparlar. Böylece döngünün başlangıç sebebiyle çalışma fırsatı yaratır. Bu da sürekli tekrar eden döngünün başlangıcı demektir. Kaynağa gidip orayı dönüştürdüğünüzde, tekrar eden döngüleri kökeninden çözmüş olursunuz.

Hande Ersoy

  • Wix Facebook page
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • Wix Twitter page
  • Google Places Social Icon

Adres: :Asmalı Mescit Mah, Asmalı Mescit Cd. No: 19 D: 3 34437 Beyoğlu/İstanbul

T: +90 (212) 245 22 26

T: +90 (212) 245 22 01

E: info@yukseksuur.com

© 2019 Yüksek Şuur Bilimleri Derneği 

Bu site içeriğinin tamamı için, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 15.Maddesi uyarınca içeriğin kısmen veya tamamen kullanılması halinde eser sahibinin ve sitenin ismen belirtilmesi yasal olarak zorunludur.