Kitap Özetleri

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Yüksek Şuur Bilimleri

Gurdjieff ve Ouspensky Öğretisi Üzerine Psikolojik Yorumlar

Maurice Nicoll

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Bilginin Sesi

Don Miguel Ruiz

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Rezonans Kanunu, İstek Yönetimi

Pierre Franckh

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Merve Ay

Cesur Ruhlar

Robert Schwartz

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Çeviri: A.Onur Sevinç

Arcuna ile Krişnanın Sobeti

Bhagavad-Gita'dan Alıntı Hikaye

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Nazan Yüksek

Ben

Red Hawk

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Duygusal Beyin, Bağırsak

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Simyacı

Paulo Coelho

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Çeviri: Ekim Deniz Ayhan

Carl Jung'un "Kırmızı Kitap"ı üzerine Roger Woolger ile söyleşi

CESUR RUHLAR

Ölümle, Yaşama Dair Bir Kitap(Kitap Özeti)

Cesur Ruhlar.png

Ölüme, yaşama, doğum öncesine, doğum sonrasına dair okumak isteyenler için paylaşmak istediğim bir kitap "Cesur Ruhlar", Robert Schwartz.

 

Ölüm bilinmeyendir, anlaşılamayan, kabul edilemeyen.. Nereye koyarsanız dolduramazsınız ölümle birlikte size gelen hali... Her kapı yeni sorularla açılır önünüze...

Bilmediğiniz bir duygu ve zihin hali ile tanışırsınız, tanımaya anlamaya çalışırsınız. Parmak izi gibidir, herkesin kendine özgü, kendi iç dünyasındadır bu hal. Tanımlar da farklıdır. Hissedilenler de.

Sorular girdap gibi sarar etrafınızı. İnsan en doğal hali ile bir reçete arar, bir reçete ki soruların cevapları önünde olsun, şifreler çözülsün, her şey aydınlansın. Ama işler böyle yürümez, beklenti böyle karşılık bulamaz. Kimse reçete veremiyor maalesef. Her insan kendi reçetesini kendi yaratmak durumunda kalıyor. Zaten istenen de bu bana göre. Kimin neyi nasıl algılayacağı, yolunu nasıl çizeceği kendi içinde saklı. Üstü kapalı kalmış bir yere erişmek gibi. Zamanla öğrenmeye, anlamlandırmaya başlıyor insan.. Bazen ağır ağır, bazen hızla…

 

"Cesur Ruhlar" demiş yazar, ruhun da cesuru mu oluyor? Oluyorsa nasıl oluyor? diye düşünebilirsiniz. Oluyormuş. Ruh, cesur da oluyormuş, planlar da yapıyormuş.. Her birimizin kendisi, ailesi, çevresi, toplum vs. için entegre olacak bir plan.. İhtiyacımız olanı alabilmek için yaptığımız seçimler ve bu seçimler içinde karşılaştığımız izlenimler ve onları hatırlama anları.. Her aşamayı incelikle tarif eden ve anlatan bir kitap. Tesadüfün olmadığını, rastgele bir düzenin olamayacağını anlatan, sorgulamaya, sorular sormaya, zihni olağan akışından çıkarmaya dair bir kitap. Yaşanmış hayat hikayelerinden alıntılar olması daha da değerli kılıyor. Emek sarf edilmiş ve ihtiyacı olanlara ulaşabilmek için yayımlanmış.

Yalın ve akıcı bir dile sahip olması okunmasını kolay hale getiriyor. Kendi dinamiğinde anlatmak istediği açık, verdiği mesaj hissedilebilir cinsten. Ölüme dair eski kalıpları, öğretilmiş düşünceleri bir kenara bırakıp, acaba ne anlatıyor sorusunu sorabilenlerin okuyup, zihin süzgecinden geçirebileceği bir kitap diyebilirim.. Her okuyanın kendi içinde cevap bulacağı bir anlatım.. Doğru, yanlış, iyi, kötü tanımlamasının olmadığı, olumlu olumsuz her yoruma açık, bir bakış açısı kazandırmaya dair…

Ben kitabı ilk elime alıp da okumaya başladığımda öfke duymuştum, hayır böyle olamaz, imkansız, saçma demiştim. Kitabı okumaya devam edemedim bir süre.  Kaldırdım baş ucumdan. Gözüm de görmesin istedim. Çünkü kalıplar pranga gibi ayağıma dolanmıştı. Öğretilenin dışına çıkmak, başka bir algı ile bakmak zor geliyordu.

İstediğim cevapları bulamadıkça umutsuzluk hali hakim oluyordu. Ama cevap arayışım devam etti. Cevabı bulamadıkça sorular artarak katlanıyordu. Labirentin içinde çıkışı arama hali. Sormaya, sorgulamaya devam ettikçe ve galiba doğru soruları sormayı öğrendikçe cevap parçaları önüme çıkmaya başladı. Zamanla realite değişimi başladı. Böyle bir noktadayken kitabı tekrar elime almıştım. Bu defa, okurken ilk denemeye nazaran farklıydı. Kendi düşüncelerimi yazılanlara uydurmaktansa, yazılanların ne demek istediğine odaklanmıştım. Yazılanın dilini anlamaya çalışmak, bir nevi farkındalık ve şuur ile okumak... Okuduğumuzu sorgusuz kabul etmek değil, ama yeni, farklı olanı da kapıdan içeri misafir edebilmek, bu hale açık olmak. Sonra onun etkisini gözlemlemek... Aradığımız cevap bir yerlerdeyse ve sormaya devam ediyorsanız her şeye rağmen, gelip sizi bulur.

 

Ölümle tanıştığında insan, bir şeyler okuyup öğrenmek istiyor, nasıl nereden başlarım düşüncesi, kafa karışıklığı... Bu kitap başlangıç olabilir diye düşünüyorum. Ben de fikir sahibi olmak isterim diyenler için, içinizdeki kütüphaneye katkı sağlayabilecek bir çalışma. Reçete değil elbette, ama bakış açısını genişletmeye yardım edecek, kalbinize dokunabilecek bir kitap. İyi okumalar.

 

Merve  Ay