Kitap Özetleri

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Yüksek Şuur Bilimleri

Gurdjieff ve Ouspensky Öğretisi Üzerine Psikolojik Yorumlar

Maurice Nicoll

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Bilginin Sesi

Don Miguel Ruiz

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Rezonans Kanunu, İstek Yönetimi

Pierre Franckh

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Merve Ay

Cesur Ruhlar

Robert Schwartz

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Çeviri: A.Onur Sevinç

Arcuna ile Krişnanın Sobeti

Bhagavad-Gita'dan Alıntı Hikaye

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Nazan Yüksek

Ben

Red Hawk

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Duygusal Beyin, Bağırsak

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Simyacı

Paulo Coelho

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Çeviri: Ekim Deniz Ayhan

Carl Jung'un "Kırmızı Kitap"ı üzerine Roger Woolger ile söyleşi

Simyacı

Delikanlının adı Santiago idi... Söylediklerini koyunların anlayabildiğine her zaman inanmıştı. Bundan dolayı, kendisini etkileyen kitapların bazı bölümlerini kimi zaman onlara okur; kimi zaman da kırlarda dolaşan bir çobanın yalnızlığından ya da yaşama sevincinden söz ederdi onlara; kimi de uğramayı alışkanlık haline getirdiği kentlerde gördüğü son yenilikleri anlatırdı.

Üst üste gördüğü aynı düşün ne anlama geldiğini öğrenmek için yaşlı bir çingene kadına gitti. “Kadın düşler Tanrının diliyle konuşurlar. Tanrı dünyanın diliyle konuşursa bunun yorumunu yapabilirim. Ama senin ruhunun diliyle konuştuğu zaman bunu yalnızca sen anlayabilirsin." dedi.

"Aynı düşü iki kez üst üste gördüm. Koyunlarımla bir otlaktaydım. Derken bir çocuk göründü ve koyunlarla oynamaya başladı ve  sonra çocuk birden elimden tutuyor, beni Mısır Piramitlerine götürüyor. Buraya gelirsen, gizli bir hazine bulacaksın, diyor. Ve tam bana hazinenin yerini göstereceği sırada uyanıyorum. İki kez oldu."

 

                Dünya dilinde bir düş bu dedi kadın, "Yorumum şöyle: Mısır Piramitlerine gitmelisin. Neyin nesidir bunlar bilmiyorum, ama bir çocuk gösterdiğine göre, gerçekten vardır bunlar. Orada bir hazine bulup zengin olacaksın."

 

                Çoban oradan ayrıldı. Güneşin alçalmasını beklerken Tarifa pazarından aldığı kitabı okumaya başladı. Okumaya iyice daldığı sırada yaşlı bir adam geldi yanına oturdu. Çobanın okuduğu kitaba baktı ve "Bütün kitaplar gibi aynı şeyden söz eden bir kitap." dedi.  "İnsanların kendi yazgılarını seçmek şansından yoksun bulunduklarından söz ediyor ve sonunda da, dünyanın en büyük yalanına inandığını söylüyor."

Yaşlı adam "Şalem Kralı Melkisedek" olduğunu söyledi kendisinin. "Peki dünyanın en büyük yalanı ne?" diye sordu delikanlı.

 

                “Hayatımızın belli bir anında, yaşamımızın denetimini elimizden kaçırırız ve bunun sonucu olarak hayatımızın denetimi yazgının eline geçer. Dünyanın en büyük yalanı budur.” Yaşlı adam yere eğilip bir ince dal parçası aldı ve  kumun üzerine bir şeyler yazmaya başladı.

 

                Yaşlı adam delikanlıya 'Kişisel Menkıbeni gerçekleştirmek gücüne sahipsin." dedi. Delikanlı "Kişisel Menkıbe"nin ne anlama geldiğini bilmiyordu. "Senin her zaman gerçekleştirmek istediğin şeydir. Hepimiz, gençken, Kişisel Menkıbe'mizin ne olduğunu biliriz." dedi yaşlı adam.        

* Özetin tamamını okumak için aşağıdaki linkte tıklayabilirsiniz.