Kitap Özetleri

Yüksek Şuur Bilimleri

Gurdjieff ve Ouspensky Öğretisi Üzerine Psikolojik Yorumlar

Maurice Nicoll

Özet: Sezgi Genç

Bilginin Sesi

Don Miguel Ruiz

Özet: Sezgi Genç

Rezonans Kanunu, İstek Yönetimi

Pierre Franckh

Özet: Merve Ay

Cesur Ruhlar

Robert Schwartz

Çeviri: A.Onur Sevinç

Arcuna ile Krişnanın Sobeti

Bhagavad-Gita'dan Alıntı Hikaye

Özet: Nazan Yüksek

Ben

Red Hawk

Özet: Sezgi Genç

Duygusal Beyin, Bağırsak

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul

Özet: Sezgi Genç

Simyacı

Paulo Coelho

Yazı: Cüneyt Gültakın

İlahi Nizam ve Kainat'a dört kapıdan bakmak

Dr. Bedri Ruhselman

Ben : Red Hawk

Kendini Gözlemlemek - Kendini Bilmek

Kendini Bilmek, insanlığın en temel manevi öğretilerinden biridir. Krişna, Buda, Lao Tsu, İsa, Rama, hepsinin öğrettiği buydu. Uyanış yolunda, bu öğreti esastı. Kendini Bilmek (tanımak) içinse ana araç sadece kendini gözlemlemekti. Buda buna seyretmek der. Krişna, meditasyon der. İsa, şahit olmak der. Gurdjieff buna kendini gözlemlemek der. Sözcüklerin olmadığı bir dua etme biçimidir. Meditasyon halidir. Kendimi tanımadığımda ve kendimi tanıyana kadar, görmediğim ve üzerinde hiçbir kontrolümün olmadığı alışkanlıklar yönlendirir beni, bir makineyimdir.

Başkalarını bilmek bilgeliktir; 

Kendini bilmek aydınlanmadır.

(Lao Tsu. Tao Te Ching, Sutra 33) 

Kendini gözlemlemek, bunun mümkün olduğunu görebilenlerin kullandığı bir araçtır. Bu, insanın bedenini çalıştırabilmek, tamir edebilmek ve varlığını sürdürebilmek için; onun fonksiyonlannı ehlileştirip eğitmek için kullandığı araçtır. Ruhun bilinçsiz rüyasından uyanması sürecinde, kendini gözlemleme esastır. Bu aracı etkin bir şekilde kullanmak için, alıştırma yapmak gerekir. Bu alıştırma, kendini gözlemlemektir. Başlangıçta şu önemli uyarıyı not düşmek iyi olacaktır ve bunu yapmak sorumluluk icabıdır: Burada anlatılanlar bir inanç biçimi değil; kendini-inceleme, kendini-bilme, bir Kendini Tanıma şeklidir. Dolayısıyla buradaki hiçbir şeye sorgusuz sualsiz inanmamak gerekir. Her şeyi kendiniz için doğrulayın, doğrulayın, doğrulayın.

Akılla özdeşleştiğinizde pek akıllı olamazsınız çünkü bir enstrümanla özdeşleşmiş, enstrümana ve onun sınırlarına hapsolmuşsunuzdur. Aklınızı kullanın  ama o olmayın... Şayet onu kullanabilirseniz size hizmet eder; kullanamazsanız o sizi kullanmaya başlar. Akıl , yıkıcıdır, tehlikelidir. Sizi ele geçirmeye, kedere ve ıstıraba sürüklemeye mecburdur... Akıl göremez; tek yapabildiği, o güne dek beslendiği şeyi tekrarlayıp durmaktır. Bilgisayar gibidir; önce onu beslemeniz gerekir. Sürekli yalan söyler, Bir ruhumuz olduğu yalanı bunlardan biridir. Bu çok kötü bir telkindir çünkü ruhun kendimden ayrı olduğunu iddia eder. Biz de ruhun bedenin içinde bir yerde olduğuna ve bana ait bir mülk ama kim olduğumla ilgisiz bir şey olduğuna inanarak büyüyoruz.

* Özetin tamamını okumak için aşağıdaki linkte tıklayabilirsiniz. 

  • Wix Facebook page
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • Wix Twitter page
  • Google Places Social Icon

Adres: :Asmalı Mescit Mah, Asmalı Mescit Cd. No: 19 D: 3 34437 Beyoğlu/İstanbul

T: +90 (212) 245 22 26

T: +90 (212) 245 22 01

E: info@yukseksuur.com

© 2019 Yüksek Şuur Bilimleri Derneği 

Bu site içeriğinin tamamı için, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 15.Maddesi uyarınca içeriğin kısmen veya tamamen kullanılması halinde eser sahibinin ve sitenin ismen belirtilmesi yasal olarak zorunludur.