Kitap Özetleri

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Yüksek Şuur Bilimleri

Gurdjieff ve Ouspensky Öğretisi Üzerine Psikolojik Yorumlar

Maurice Nicoll

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Bilginin Sesi

Don Miguel Ruiz

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Rezonans Kanunu, İstek Yönetimi

Pierre Franckh

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Merve Ay

Cesur Ruhlar

Robert Schwartz

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Çeviri: A.Onur Sevinç

Arcuna ile Krişnanın Sobeti

Bhagavad-Gita'dan Alıntı Hikaye

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Nazan Yüksek

Ben

Red Hawk

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Duygusal Beyin, Bağırsak

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Özet: Sezgi Genç

Simyacı

Paulo Coelho

krmzkitapcarlgustavjung.jpg

Çeviri: Ekim Deniz Ayhan

Carl Jung'un "Kırmızı Kitap"ı üzerine Roger Woolger ile söyleşi

DUYGUSAL BEYİN: BAĞIRSAK

"Sevgi üreten bir güçtür. Güçsüzlük sevgi üretememektir.

İKİNCİ BEYNİMİZ-DUYGUSAL BEYNİMİZ-BAĞIRSAKLARIMIZ

Neden böyle bir kitap, niçin ikinci beyin? Karın bölgesi yani bağırsaklarımız "duygusal beynimiz" diğer bir deyişle "ikinci beynimiz"dir. Çünkü bağırsak doğrudan beyindeki duygu merkezi ile bağlantılıdır.

Duygular karında oluşur ve karında etkili olur... Bugün birçok bağırsak hastalığı psikosomatik hastalık içinde değerlendirilmektedir. Yani modern tıp da bağırsaklar ve midenin kişinin ruhsal durumu ile bağlantılı olduğunu gözlemlemiştir.

 -Erich Fromm

Bağırsak, sinir sistemi ve beyin daimi şekilde iletişim halindedir. Bedenin diğer kısımlarının aksine bağırsak; geniş, karmaşık, yarı-otonom bir beyindir ve beyinden daha çok serotonin üretimi yapmaktadır. Vücut anatomisinin diğer kısımlarına göre en bağımsız karar alan bölümüdür ve bağırsağın tüm bedeni uyaran endokrin iç salgısı çok karmaşık ve detaylıdır. Bağırsak (karnımızdaki beyin) serotonin gibi ruh halimizi belirleyen nörotransmitterleri üretmekte ve psiko-aktif maddelere tepki vermektedir.

Bağırsaklarımız özerk yani otonom çalışmaktadır. Bağırsaklarımızın beyne gönderdiği sinyaller beyinden alınan sinyallerden daha fazladır. Bu oran yaklaşık 9/1'dir. Karın hastalanıp kendine özgü nevrozlar geliştirebilmektedir. Karın; hisseder, düşünür ve hatırlar.

Dünya üzerindeki tüm kültürlerde duyguların bedenimizin merkezi olan karında oluştuğu ifade edilmektedir. Bir zorluğu aşarken göbek çatlatmak, sevinçten göbek atmak, sinirin mideye vurması, açlıktan karnın zil çalması ya da dünyayla göbek bağı vb. gibi deyişler bu merkezden köken almıştır.

Psikolojik sıkıntılar ve duygular özellikle içedönük insanlarda vücudu etkilemeye başlar, kişi davranışlarını ve duygularını kontrol edemez hale gelir. Yorgunluk, isteksizlik, uyku bozuklukları, karın ağrısı, ciltte egzama veya benzeri döküntüler, saçların erken yaşta beyazlaması veya dökülmesi gibi belirtiler ortaya çıkar.K

orkular, huzursuzluk, uykusuzluk veya tam tersi aşırı uyku gereksinimi, depresyon, apati, konsantrasyon güçlüğü gibi nöropsikolojik rahatsızlıklarda da bağırsak disfonksiyonları temelde yatan neden olmasa da, katılımcı bir rol oynayarak risk faktörü oluşturabilir.

* Özetin tamamını okumak için aşağıdaki linkte tıklayabilirsiniz.