Görünmez aşk… Işıktır…


Evet fiziksel karşılaşma ile oluşan temastaki saçaklarda bir an duyularla, duygularla karşı karşıyayız. Ama bu tamamlanmış objektif bir gerçeklik değil. Tohum potansiyelini hareket kılan ifadelenme bu değil. Hatta beden denen gözlem aracı, hatırlamanın önünde kocaman bir engel. Uykuda olduğumuz süreçlerde… Ruhumuzun olmayı hedeflediği ihtiyaçları, yükümlülükleri açısından bir karmaşa…?

“Gözümüzün önünde oluyor her şey” derken, ne kadar sevimliyiz…

Aradığımız şey, beden hakkındaki bilinebilecek olanlarla beraber bu yolculuğun aracını nereye kadar kullanacağız ve ne inşa edeceğiz… İnşası beklenen şeyler şuur denen ince anlayışların toplamı olan hareket ve bizim olmakla, tamamlanmakla paylaştığımız güç. Onun arkasındaki irade bizim ataletimizin karşı kutuptaki resmi…


Kozmos doğa olarak görünür kılındığında açığa çıkan ifade “ışığın yaratım sürecine dahil ol, kolaylık sağla”. Işık yaşama dönüştüğünde her boyuttaki karşılığını tamamlayan yükümlüler ordusuna katıl. Korkusuz, cesur varlıklar bunlar… Her halleri anlatabilir, hava gibi, su, ateş, toprak gibi… Zamanı gelince, mekan olup özden bir buluta bürünüp, ortamları sulayan tek bir anın içine bizi dahil eden sevgi kıvılcımları olmak işlerinden bazısı haline gelebilir… Bu rüzgar ara ara evimize uğrayınca ilhamlar aktı, sezgiler dile geldi diyoruz. Gözleyince sadece tanık olarak var olmaktan çıkıp “o her şeyin tamamı” deyince, “ondan başka bir şey yoktur” anlayış olunca, ışık dilini konuşmaya başlarız. Bulunduğumuz mekandan, özümüze görünmeyenin hareketi olan her şeye gönüllü olmak isteriz. Bu, yolculuğun hasret gideren aşamasına başlamaktır.


Adı aşk olur, ışığın yönü nereye döndürüyorsa onu aramak olur, peşinde olduğumuz… Sembol de çıksa, simgesel dil de çıksa peşinden ayrılmamaktır. Yaradanın arkasından yürümektir.

Aşk acı, tatlı diye ayrıştırmadan tek bir istek ile korkuyu da sevgiyi de bilinmezi de birleştiren tek bir nefes haline dönüşür, her alemde yaşatan…

Işıkla daha yakın,