Hayat, Hareket, Ritimde Kendini Bulmak


"Birarada" olmanın "yolculuğun kendisi" olduğunu keşfetmeye çalışıyoruz.

Gördüğümüz her şey birliğin kendini bize hatırlatmasından başka bir şey değil. Tüm olayları ve karşılaşmaları bunu farketmek için yaşıyoruz dersek, beraberinde gelenler neler olurdu?


Yaşamın genel hali içinde kendimize yakın gördüklerimizle bağ kurar, bizi rahatsız edenlerin uzağında olmak isteriz. Bize güzel şeyler söyleyenleri sever, kötü davrandığını düşündüklerimizden pek hoşlanmayız. Peki ama sevmediklerimiz bize ne anlatıyor?


Olumsuz bir şey hissediyorsak veya kendimizi olumsuz bir durumda bulmuşsak, bunun bizden kaynaklanması, ailemizden, atalarımızdan gelmesi veya bir başkasından etkilenmiş olmamızın o an için bir önemi yoktur. Ne şekilde gelirse gelsin, birlikten gelir, birlikte olduğu için gelir ve kendini görünür kılmak için, bize kendimizi hatırlatmak için gelir.


Neyi hatırlatır? Anın içinde ihtiyacımız olan ne varsa onu; yarım değil, tam olduğumuzu... herşeyin birbirine dönüştüğünü ve birlikte var olduğunu, birbirini tamamladığını...


Hayatımızda olumsuz olarak tanımladığımız olaylar, karşılaşmalar ve insanlar, ihtiyaçlarımızın görünür halini oluşturur. Her birimiz kendi evrenlerinde ihtiyacımız olan deneyimleri yaşıyoruz. Sınırlarını aşamayanlar için hapishane olan dünya okulu, yolu bulanlar için cennete dönüşebiliyor. Biraz ayrışınca ise mükemmel bir plan gibi görünüyor.


Peki her şey zaten mükemmel ise hayata seyirci mi kalacağız? İnsan olarak yerimiz neresi? Hayat, hareket ve ritm nerede anlam buluyor?


İnsanın ayağa kalkıp, kaosa düzen getiren olarak bulduğu anlam, onu beslendiği tüm anlamların ötesine davet ediyor. Bir işi eksik kalmışlık duygusu ile telaş ve yetersizlikle yapmakla, mükemmel ve tam olan anın bilgisini hatırlayarak yapmak arasında büyük fark var. İnsanın içinde bir hareket var, yanıp yok olduğunda yeniden doğan...


Tüm mesele kendimiz olmakla ilgili. Dışsal tüm ayırıcılara, çeldiricilere rağmen, zihnimizdeki kalıplara, korkularımıza, yargılarımıza, beklentilerimize rağmen andaki hedefimize direkt bağlı olmakla... Fazlalıkları bırakmak, kendimizi duygu ve düşüncelerden özgür kılmakla ilgili. Yapılması gerekeni ucundan tutarak değil, sade ve net şekilde, kalbimizle dolu dolu yapıp, devam etmekle ilgili. Emin olmakla ilgili. Kendini bilmekle... tüm dünya karşı çıksa da, aksini yapsa da ne isek o olmakla ilgili.


Birlikte

  • Wix Facebook page
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • Wix Twitter page
  • Google Places Social Icon

Adres: :Asmalı Mescit Mah, Asmalı Mescit Cd. No: 19 D: 3 34437 Beyoğlu/İstanbul

T: +90 (212) 245 22 26

T: +90 (212) 245 22 01

E: info@yukseksuur.com

© 2019 Yüksek Şuur Bilimleri Derneği 

Bu site içeriğinin tamamı için, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 15.Maddesi uyarınca içeriğin kısmen veya tamamen kullanılması halinde eser sahibinin ve sitenin ismen belirtilmesi yasal olarak zorunludur.