Heves ve arzu haz duygusunu yenemez ise nereye doğru yönlenir?


Tipik bir tip 7 arzu duyduğu hedef için büyük bir hevesle yola çıkabilir. Hedefini, yolun sonundaki mutlu resmî hayal edip ona kitlenir. Tüm duygusal zenginlik o ütopik resimdedir.


Üst benliği, onun zaten orada olmasını, o son tabloyu bugün yaşamasını bekler ve hala başaramamış olduğu için acımasızca eleştirir.


Gelecekteki bir resimde olan enerjisi ve hayali onu şimdiki ana kökleştirip, negatif imajinasyonda kalır. Her konuda sürekli olarak kendini iyi hissetmek zorunda hisseder. Mevcut gerçeğinden uzaklaşarak yüzleşmekten kaçar. Dikkatini olumsuzdan çekmek için haz arayışına yönelir. Anı kurtarmaya çalışır. Onun için başlangıç ve son vardır. Süreç devam ederken yol üzerindeki ıstırap, sorunlar onu korkutur, bunları reddeder. Özellikle maksatlı ıstıraptan kaçar.


Her konuda yüzeysel kalarak daldan dala atlar. Sığ, sahte mutluluklara takılıp kalır. Bu tutumu aslında yaşamdan kopukluğunun sonucu, korkularını saklamanın bir yoludur. Hoşuna giden bir olay örgüsünde de detaylarda kaybolur. Her türlü olumsuz olaya pozitif makyaj yaparak sıkıntıyı iter, günü kurtarmaya çalışır.


Kuram oluşturur, haritalandırır, geneller, iyice kafası karışır.


Tüm gerçekleri haz duyduğu şeye yoğunlaştırma çabasındadır çünkü ruhunda duyduğu boşluk, kusurluluk ve cansızlıktan tüm gücüyle kurtulmaya yönelmiştir.


Ruhunun derinlerinden güvensizlik ve sahtekarlık maskesinin ortaya çıkması korkusu ile hiç derinleşmeden, maskeli, neşeli, daldan dala atlayarak haz arayışında dolaşır.


Her şeye umutsuzca saldırma onurluk olarak tanımlanır. Tatmin olamayan bir iştahı vardır. Yeme, içme, giyim, madde kullanımı, fikirler, kitaplar, ilaçların arsızca kullanımına kayabilir. Bu yönelimi dikkat çekmeye düşkünlük de besler. Hep heyecan verici, rutin dışı, cazibeli ve yeni şeyleri deneyimlemek ister. Amacı farklı deneyimlerle gelen yenilik duygusu ve heyecandır.


Bir örnekleme yapmak istersek:


Son zamanlarda çok moda olduğu üzere astrolojiye merak sarıp bir kursa gittiğini varsayalım. Her şeye hakimmiş, tüm bilgeliğe vakıf olmuş gibi tüm geleceğini ona göre modeller. Attığı her adımda, her yol ayrımında kart çeker. Böyle yaparak olasılıkların sonsuz olduğu evrende tek olasılığa fikse olur. Çünkü yüzeysel olarak öğrendikleri şimdilik ona haz veriyor, bir tatmin duygusu yaşatıyordur. Daha derinleşmeye, araştırmaya isteksiz kısa yolu seçer. Hedefe by-pass yapar.


Helen Palmer enea tip 7 için “Sanki damarlarında kan yerine şampanya akıyormuş gibi doruk deneyimlerin çekiciliğine kapılırlar.” der. Tip 7 için macera ile dolu olmayan bir hayat yaşamaya değmez. Hiç bir engele takılmadan neşe ile yol devam etmek, duygusal açıdan coşkun olma isteği hakimdir.


İşle hayal gücünü birbirine karıştıran, işlerini zevkli etkinliklerin arasına sıkıştıran antidepressif insanlardır.


Derinleşemedikleri için hep daha fazla zevk ve eğlenceye yönelik saplantılı bir arzu peşindedir. Ama insan yüzeyde kaldığı müddetçe deneyim ve hazzı derinliğine yaşayamaz. İçsel tatmin hissedemez. Fantezilere, aşırı duyusal uyaranlara kaçarak anda kalma becerisini kaybeder. Böylece iyice kaybolur.


Yapılabilecek zevkli şeylere kronik düşkünlük, bu etkinliklerin hiç boş zaman bırakmadan ard arda dizilmesi 7’yi sürekli koşturur. Ama nereye varacak?